Odpowiedź prof. Janusza Górskiego z dn. 12.12.2017 r., kuratora Galerii Plakatu AMS, na zarzut o plagiat

15 grudnia 2017

Odpowiedź prof. Janusza Górskiego z dn. 12.12.2017 r., kuratora Galerii Plakatu AMS, na zarzut o plagiat

W związku z zarzutem o plagiat przedstawionym przez pana Wojciecha Zatorskiego a dotyczącym plakatu pani Joanny Kurowskiej przedstawiamy poniżej odpowiedź prof. Janusza Górskiego, kuratora Galerii Plakatu AMS.

Pan

Wojciech Zatorski

Odpowiedź w spawie zarzutu o plagiat.

Szanowny Panie,

krótko po ukończeniu studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku brałem udział (bez sukcesu) w konkursie na plakat antyalkoholowy. Kiedy wszystkie zgłoszone prace zostały publicznie pokazane, ze zgrozą zauważyłem dwa projekty, które zostały oparte na tym samym – co w mojej pracy – pomyśle i wykonane w podobny sposób. Były to jeszcze czasy bez Internetu, uznałem więc, że jeden z kolegów, którym pokazywałem przed wysłaniem swój plakat wygadał się, i jacyś  konkurenci to wykorzystali. Po latach jestem pewien, że byłem w błędzie. Wyjaśnienie jest banalne: w moim projekcie użyłem uniwersalnych symboli (kieliszka i – po jego obróceniu – grobu), a inni uczestnicy konkursu po prostu wpadli na ten sam pomysł. Alfabet graficznych znaków, szczególnie tych powszechnie stosowanych, nie jest wcale tak bogaty. Obydwa składniki pracy Joanny Kurowskiej, która zwyciężyła w 18. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS – sylwetka dłoni pokazującej OK i kontur Polski – krążą w codziennym obiegu i pomysł ich zestawienia nie jest wcale wyjątkowy. Czerwono-biała kolorystyka pracy przygotowanej na stulecie odzyskania niepodległości też wydaje się naturalna. W czasach, w których tysiące projektantów zestawia ze sobą albo przekształca ograniczoną ilość znaków i symboli, takie nieświadome plagiaty są nieuniknione. Dlatego o sukcesie projektu często decyduje forma, a ta w nagrodzonej pracy była niemal doskonała.

 

Moją opinię potwierdziła relacja prof. Sławomira Witkowskiego z ASP w Gdańsku, pełniącego funkcję szefa pracowni, do której uczęszcza Joanna Kurowska. Był on świadkiem narodzin tego pomysłu podczas jednej z konsultacji, a obecność przy tym innych studentów każe mi uznać podobieństwo obu projektów za przypadkowe.

Mam nadzieję, że to przykre doświadczenie nie zniechęci Pana do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Z poważaniem,

Janusz Górski

kurator Galerii Plakatu AMS